Google Pixel 10a 5G Dual Sim 8GB / 256GB - Berry - EU Version
The Google Pixel 10a brings together minimalist design, powerful Google AI, and the features that matter most. From its ultra-bright 3000-nit display to its all-day battery life and 7 years of updates, it is built to offer premium performance, everyday reliability, and exceptional value.
N.B. The graphic representation of the products (images, technical data and descriptions) is made for the sole purpose of illustrating the product and is purely indicative
The Google Pixel 10a blends minimalist design, powerful Google AI, a bright 6.3-inch 120Hz display, and an advanced 48MP camera into one sleek mid-range smartphone. With a long-lasting 5,100mAh battery, 30W fast charging, Tensor G4, Titan M2, and Satellite SOS, it offers premium features in a stylish and accessible package.
| PRODUCT NAME | Google Pixel 10a 5G Dual Sim 8GB / 256GB - Berry - EU Version |
|---|---|
| SKU | GOOPIXEL10A256-RE@EU |
| PRICE | €525.00 |
| BRAND | |
| MODEL | PIXEL 10A |
| Condition | New |
| Color | RED |
| Rom | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| DIMENSIONI (H× W× d) (mm) | 153.9 x 73 x 9 |
| WEIGHT | 183 g |
| SIM Card | NANO SIM + e-SIM |
| DUAL SIM | YES (NANO SIM + ESIM) |
| DISPLAY | 6.3" |
| DISPLAY RESOLUTION | 1080 x 2424 pixel |
| CAMERA (Primary) | 48 Mp + 13 Mp |
| CAMERA (Secondary) | 13 Mp |
| OS | Android 16 |
| NETWORK | 5G |
| BATTERY | 5000 mAh |
| CPU | Google Tensor G4 / 1x 3.1 GHz Cortex-X4 + 3x 2.6 GHz Cortex-A720 + 4x 1.92 GHz Cortex-A520 |
| Light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Noise reduction microphone | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SOLD BY | Datatronic Srl |
| ITEM SOLD BY | Seller |